پمپ سانتریفیوژی

پمپ سانتریفیوژی یا گریز از مرکز نوعی از پمپ انتقال مایعات است که اساس کارکرد آن بر اساس نیروی گریز از مرکز می باشد.

در پمپ سانترفیوژی وظیفه اصلی انتقال مایعات را پروانه یا Impeller ایفا میکند که باعث ایجاد فشار برای جابجایی مایعات می شود.

نحوه کارکرد پمپ سانترفیوژی

نحوه کاکرد پمپ گریز از مرکز به اینصورت می باشد که از طریق ورودی مایعات به پمپ وارد شده و توسط ساختار و شکلی که بدنه پمپ دارد به مرکز پمپ هدایت می شود.

در مرکز پمپ پره ها قرار گرفته که با ورود آب به این ناحیه در اثر کاهش فشار، پایعات دقیقا پشت پروانه قرار می گیرد.

شکل زیر یک نمای کلی از پمپ سانتریفیوژی نمایش می دهد

پمپ سانتریفیوژی

پروانه پمپ سانتریفیوژی از طریق یک الکتروموتور محرک و توسط شافت، با سرعت بسیار بالایی شروع به چرخش نموده و مایعی که در ناحیه پره قرار گرفته است را به چرخش وا می دارد. آب با سرعت بسیار بالایی به دلیل ساختار و شکل پروانه در بین پره ها سرعت گرفته و در فضای مرکز پمپ می چرخد.

در اثر این افزایش انرژی دورانی انرژی جنبشی مایع افزایش یافته و با توجه به نیروی گریز از مرکزی که از طریق الکتروموتور محرک به پروانه وارد می شود و به دلیل ساختار و شکل بدنه پمپ به سمت خروجی پمپ هدایت شده و در این حالت حجم سیالات پوسته پمپ سانتریفیوژی به شدت افزایشش می یابد.

نهایتا انرژی جنبشی انباشت شده مایع از طریق شکل و طراحی مجرای خروجی تبدیل به فشار شده و مایع با فشاری بالا از خروجی به بیرون هدایت می شود.

موارد استفاده از پمپ های گریز از مرکز

به طور کلی از پمپ گریز از مرکز برای افزایش فشار آب مایعات در جابجایی و انتقال آن استفاده می شود. پمپ سانتریفیوژی در انواع خودمکشی، چند طبقه ای  ، عمود نصب و یا محفظه ای با برش های شعاعی می باشند. این دسته از پمپ ها با توجه به کاربری ساختمانی با اوجه به ارتفاع ساختمان بر اساس طبقات، توان الکتروموتور و سایز پمپ امکان نصب افقی نیز دارند.

در پمپ های گریز از مرکز شکل پره پروانه به صورت مورب و شعاعی تراش خورده است و در درون محفظه پمپ قرار گرفته است. محفظه یاد شده که محل تولید فشار آب است از طریق پیچ روی بدنه و شافت به بدنه الکتروموتور متصل می شوند.

در محل اتصال برای آببندی و جوگیری از نشتی آب از سیل مکانیکی استفاده می شود. معمولا در محوطه ای که بین پمپ سانتریفیوژی و الکتروموتور واقع شده و مکش از طریق آن انجام می شود یک فیلتر قرار گرفته است.

وظیف این فیلتر جلوگیری از ورود ذرات و ناخالصی های درون آب به محوطه پمپ به منظور جلوگیری از آسیب به پروانه، شافت و محفظه پمپ، می باشد.

مزایا و معایب

الکتروپمپ های گریز از مرکز یا اصطلاحا پمپ سانتریفیوژی دارای ساختاری ساده، ارزان، طراحی آسان، تنوع بالا، تعمیر و نگهداری کم هزینه، تولید فشار یکسان و یکنواخت هستند.

با تغییری ساده در وضعیت پره های پروانه میتوان عملکرد پمپ را در خروجی تغییر داد و در صورتی که بر اثر مرور زمان و رسوب گرفتگی لوله خروجی، قطر آن کاهش یافته یا مسدود شود، عملکرد پمپ برای تولید فشار دچار تغییر نشده و به پمپ آسیب وارد نمی شود.

اما در مقابل، میزان آبدهی یا دبی کم، نیاز به آب بندی و کاهش بازدهی پمپ در آبدهی های بالا از معایب پمپ سانتریفیوژی می باشد.

برای روشن شدن موضوع، زمانیکه در یک واحد آپارتمانی دو یا سه واحد به طور همزمان نیاز به مصرف آب داشته باشند میزان آبدهی پمپ در حداکثر مورد استفاده قرار می گیرد و درست در همین نقطه به دلیل محدودیت دپی پمپ سانتریفیوژی راندمان آن کاهش می یابد.

اما به دلیل اینکه مصرف همزمان واحد ها دقیقا در یک مقطع زمانی خاص بسیار به ندرت اتفاق می افتد و به دلیل مزایای زیاد از پمپ سانتریفیوژی گریز از مرکز در سیستم های خانگی بسیار استفاده می شود.

پنتاکس سانتریفیوژی CM یکی از انواع پمپ گریز از مرکز تولیدی شرکت ایتالیایی Pentax  است که به مدل بشقابی معروف گردیده است .

همچنین سایر مدل های پمپ های Centrifugal پنتاکس در مدل های CR، CH و CS  با کارایی ها و ویژگی های خاص در دسترس می باشند .

کاربری پمپ سانتریفیوژی

  • ساختمان های مسکونی
  • انتقال آب تمیز در سیستم های کشاورزی
  • آتشنشانی و سیستم های اطفاء حریق
  • آبنما و استخر
  • سیستم های گند زدایی

فروشگاه توان پمپ فروشنده انواع پمپ سانتریفیوژی اصلی و معتبر با گارانتی و خدمات پس از فروش.

همکاران واحد فروش ما در فروشگاه توان پمپ از طریق شماره تلفن 33951365 آماده ارسال سفارشات شما هستند.