پمپ جتی

پمپ جتی از دسته پمپ های خانگی کشاورزی با ساختاری از دسته پمپ های سانتریفیوژی برای مکش آب از چاه های نیمه عمیق و عمیق و منابع ذخیره آب می باشد .

پمپ جتی خانگی

این پمپ به دلیل ساختار و تکنولوژی ساده و قدرت پمپاژ آب بالا از موارد بسیار پر مصرف و پر فروش در بازار پمپ ب خانگی به شمار می آید .

هم در مصارف خانگی و ویلایی و هم در مصارف کشاورزی سبک مورد استفاده می باشد که در صورت استفاده در کاربری کشاورزی و برای مکش آب از چاه، عدم نیتز به لوله کشی از مزایای آن می باشد .

ساختار و ویژگی های پمپ جتی

پمپ Jetti در محفظه پمپ که دارای ساختاری ساختاری مخروطی شکل می باشد پس از مکش آب و ورودی به این محفظه، در قسمت پمپ خلاء بالایی ایجاد می نماید .

با این میزان مکش و خلاء ایجاد شده، عملا هوای داخل لوله در ورودی پمپ و دهانه پمپ از بین رفته و کاملا تخلیه می گردد .

در ادامه مایعات موجود در قسمت پمپ آب جتی، توسط ترکیب با هوا تولید سیالی و افزایش انرژی جنبشی نموده و فرایند پمپاژ را تعریف می نماید .

این پمپاژ به دلیل محفظه نسبتا بزرگتر پمپ به نسبت سری پمپ آب بشقابی، قدرت پمپاژ بالاتری دارای می باشد که از برتری های پمپ آب جتی می باشد .

در انتهای فرایند کاری الکتروپمپ، هوا در خروجی کاملا جدا سازی شده و مایعات و به طور خاص آب، دقیقا با ویژگی هایی برابر پمپ سانتریفیوژی انتقال یافته و مورد استفاده قرار می گیرد .

در تمامی پمپ های آب خانگی فارغ از مدل بشقابی، جتی و یا دو پروانه، می باشیست در لوله ورودی و محفظه پمپ، آب ورود داشته باشد و در غیر این صورت و عدم وجود آب در قسمت های یاد شده، عمل پمپاژ انجام نخواهد شد .

به طور خلاصه می توان گفت که در طول رمان کارمرد پمپ، هوا داخل محفظه پمپ شده و توسط پروانه قدرتمند پمپ جتی با آب مخلوط می شود .

در این زمان آب با هوای موجود از طریق انرژی گریز از مرکز که توسط المتروموتور محرک پمپ تولید شده از مخزن مکش شده و با ادامه چرخش پروانه، هوا افزایش می باشد .

این در حالی است که سطح آب در حال کاهش می باشد که دقیقا در همین زمان حجم و میزان آب که فاقد هوا می باشد از آب که با هوا مخلوط می باشد سنگین تر بوده از طریق نیروی چرخشی پروانه به محفظه پمپ برگردانده می شود .

این آب در این لحظه آماره دارد تا با هوای بیشتری در مقطع لوله ورودی یا محدوده مکش پمپ ، مخلوط گردد تا عمیات پمپاژ سرعت بالاتری داشته باشد .

درست زمانی که تمامی هوای مخلوط با آب جدا سازی و تخلیه شد و خلاء در لوله ورودی از مخزن ذخیره یا چاه ایجاد گردیده، فشار جو بر فشار آب موجود در محفظه پمپ غلبه نموده و پمپاژ انجام می شود .

خصوصیات و یژگی های پمپ جتی

همانگونه که اشاره شده پمپ آب جتی از دسته پمپ با تکنولوژی سانتریفیوژ می باشد که ساختار و ویژگی هایی در همان محدوده خواهد داشت .

اما از برتری های و ویژگی های پمپ آب خانگی به عنوان مثال پنتاکس جتی JMC ، می توان به موارد زیر اشاره نمود .

  • پروانه پمپ جتی

جنس پروانه در پمپ آب جتی به دلیل لزوم ایجاد انرژی جنبشی بالاتر و ضرورت افزایش استحکام پروانه، از برنج یا برنز تولید شده است .

در موارد مصارف خانگی اما پروانه نوریل نیز برای پمپ خانگی جتی تولید و برای کنترل قیمت به بازار ارائه شده است .

  • سیم پیچ

برترین تولید کننده پمپ آب جتی برای افزایش قدرت، کاهش مصرف و افزایش توان کاری پمپ، از الکتروموتور با سیم پیچ تمام مس استفاده نمودهاند .

به دلیل استارت و استاپ های متعدد در زمان مکش و مدت زمان بالای کارمرد بدون توقف پمپ آب خانگی جتی در زمان مکش . همچنین قدرت بالای پمپاژ ، سیم پیچ با کیفیت از ضروریات می باشد .

  • هد بالا

میزان ارتفاع پمپاژ آب در پمپ جتی معمولا اعدادی بین 10 تا 80 متر می باشد که برای مصارف خانگی و شهری و آبرسانی در آپارتمان های مسکونی، هدی بسیار مناسب می باشد .

  • راندمان بالا

پمپ آب جتی به نسبت سایر پمپ های آب خانگی موجود در بازار دارای راندمانی بالتر به دلیل میزان وحجم آب قابل جابجایی بالاتر می باشد .

به دلیل میزان مایعاتی که در محفظه مخروطی و بزرگتر پمپ با ظرفیت بالاتری افزایش انرژی جنبشی می باید، دبی پمپ جتی بالاتر از سایر محوصلات خانگی می باشد .

  • هزینه تعمیر و نگهداری کم

در پمپ جتی به دلایل اشاره شده صرفا با استفاده از یک الکتروموتور با کیفیت با سیم پیچی تمام مسی، امکان استفاده از الکترومپمپ به شدت افزایش یافته است .

همچنین به دلیل استفاده از چدن در پوسته و پروانه برنجی آن ضمن تضمین کیفیت بالای پمپ، هزینه های تعمیر و نگهداری آن نیز در ادامه کاهش قابل توجهی داشته است .

  • نصب و راه اندازی ساده

در نصب و راه اندازی پمپ خانگی جتی نیازی به تخصص و آشنایی خاص وجود ندارد و صرفا با اتصال ورودی پمپ به مخزن ورودی و اتصال دهانه خروجی به خط مصرفی، نصب انجام شده است .

تنها نکته قابل تامل در نصب و راه اندازی پمپ جتی ، توجه به لزوم وجود آب در ورودی و محفظه پمپ به صورت دائم و مستمر می باشد .

برای این کار می بایست پمپ در محدوده ای همسطح با منبع ذخیره آب و یا پایین تر از آن قرار داشته باشد و یا در صورت مکش مستقیم از خط لوله ورودی، از وجود جریان آب اطمینان حاصل گردد .

  • سایز و ابعاد کوچک

ابعاد و اندازه های کوچک پمپ خانگی جتی نیز از مزایای قابل توجه آن می باشد که در نوع خود با توجه به قدرت بالای پمپاژ و دربی بالای آن بسیار مورد توجه می باشد .

به دلیل ابعاد کوچک پمپ می توان آن را در مکان هایی حتی با محدودیت فضای نصب به راحتی و بدون دغدغه نصب و راه اندازی نمود .

  • سطح کاربری بالا

امکان استفاده از پمپ آب جتی به دلیل قدرت بالای آن بسیار گسترده و دارای تنوع بالایی می باشد تا آنجا که در مصارف کشاورزی، خانگی، ویالایی و آپارتمان های مسکونی به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد .

از بالاترین و پرمصرف ترین کاربرد های جت پمپ ها می توان در پمپ های استخر های ویلایی و خانگی نام برد .

با استفاده از این پمپ برای پمپ های تصفیه آب استخر ها که دائما آب را مکش و پس از سیکل تصفیه خارج می نماید .

این چرخه آب برای تصفیه آب اغلبا توسط پمپ های جت که دبی و حجم آب بالایی را جابجا می نمایند انجام می شود .

از سایر موارد استفاده پمپ جتی می توان موارد زیر را نام برد :

جابجایی آب و مایعات تمیز

در سیستم های چیلر و تهویه مطبوع خانگی و تجاری

استفاده به عنوان پمپ استخری

استفاده برای سیستم های آبیار کشاورزی و باغهای نسبتا بزرگ

استفاده برای سیستم های آبیاری قطره ای

استفاده به عنوان پمپ تصفیه در سیستم های استخری و جکوزی

….

شرکت های فروانی در زمینه تولید پمپ های جتی برای مصارف خانگی و کشاورزی فعالیت دارند .

طبق معمول نام شرکت ایتالیایی Pentax ایتالیا در بین برند های معتبر می درخشد و جایگاه ویژه ای در بازار دارد .

اما برند ایتالیایی دیگری به نام داب Dab  نیز تولید جتی پمپ خانگی را در کیفیت و قابلیت هایی خاص بر عهده دارد .

قیمت مناسب محصولا ت جت پمپ چینی با برند های معتبری از قبیل استریم و دلتا و … نیز در بازار ایران می درخشد .

در این بین نیز شرکت دیزل ساز ایران با تولید پمپ دیزل ساز جتی ، قیمت بسیار مناسب در کنار کیفیتی بالا و کاملا بومی عرضه نموده است .

توان پمپ نماینده و وارد کننده مستقیم پمپ استریم جتی ، پنتاکس، دیزل ساز و … در برنده ای اروپایی ، چینی و ایرانی با گارنتی و تضمین کیفیت بالا .

برای خرید و سفارش انواع پمپ آب خانگی جتی ، لطفا با شماره تلفن 33951365 تماس حاصل فرمایید